Naučná stezka "Milíře"

Naučná stezka „Milíře a vodní mlýny“ je rozdělena do dvou částí. Jedna část se věnuje pálení dřevěného uhlí v lesích na Kamenném vrchu – Niklasbergu a historii obcí Třemešné, Bezděkov, Mlýnské Domky a Nová Ves a druhá část se věnuje Svaté Apoleně a mlýnům, fauně a floře na Bezděkovském potoce.

Snahou naučné stezky „Milíře“ je seznámit návštěvníka s uhlířským řemeslem a s trochou historie našich obcí a zaniklé osady Mlýnské Domky. Krása, mohutnost jedlobukového a smrkobukového lesa na Kamenném vrchu a velké množství milířisek na jeho východním svahu určitě přiměje zájemce o uhlířství, aby se sem vraceli pátrat po stopách pálení milířů. Každé roční období je tady nádherné a vždy návštěvníkovi nabízí něco jiného.

Trasa naučné stezky, jejíž část pojednává o milířích, začíná v Třemešném, odkud pokračuje po zelené značce na Kamenný vrch a dál do údolí Mlýnského potoka, kde se po silnici stáčí na Novou Ves. Odtud se pak naučná stezka pokračuje lesem na Svatou Apolenu, kde se napojuje na modrou turistickou značku, podél které se vrací zpět do Třemešného. Celková délka trasy je asi 14 km.

Průvodce k naučné stezce je ke stažení zde

 

 

 

Jednotlivá zastavení

Kliknutím na popis zastavení se zobrazí texty k tomuto zastavení

klinkutím na obrázek informačního panelu se zobrazí informační panel

 

 Zastavení č. 1 - úvod naučné stezky

 

 Zastavení č. 2 - Třemešné

 

Zastavení č. 3 - Bezděkov

 

Zastavení č. 4 - Uhlířství

 

Zastavení č. 5 - Lesní hospodaření, hlavní evropské rozvodí

 

Zastavení č. 6 - Mlýnské Domky

 

Zastavení č. 7 - Nová Ves

 

Zastavení č. 8 - Svatá Apolena