Naučná stezka "Vodní mlýny"

Naučná stezka „Milíře a vodní mlýny“ je rozdělena do dvou částí. Jedna část se věnuje pálení dřevěného uhlí v lesích na Kamenném vrchu – Niklasbergu a historii obcí Třemešné, Bezděkov, Mlýnské Domky a Nová Ves a druhá část se věnuje Svaté Apoleně a mlýnům, fauně a floře na Bezděkovském potoce.

Snahou naučné stezky „Vodní mlýny“ je přilákat návštěvníka a seznámit ho s trochou historie horní části Bezděkovského potoka a lehce se zmínit o tom, co vše je možné spatřit v klikatícím se potoce či v jeho okolí. Malebnost a rozmanitost údolí Bezděkovského potoka nejednoho milovníka přírody přiměje k tomu, aby se sem vrátil. Vždyť každé roční období je v tomto údolí nádherné a pokaždé nabízí pozorovateli vždy něco jiného.

Trasa naučné stezky, jejíž část pojednává o mlýnech na Bezděkovském potoce, začíná v Třemešném, odkud pokračuje souběžně s modrou turistickou značkou na Svatou Apolenu, kde se uhýbá do Málkova a pokračuje údolím Bezděkovského zpět do Třemešného. Při návratu do Třemešného jsou místy v lese pod cestou ještě poznat dnes již zarostlé náhony, kterými byla přiváděna voda z potoka k prvnímu ze čtyř mlýnů v Bezděkově. Celková délka trasy je asi 11,5 km.

Průvodce k naučné stezce je ke stažení zde

 

 

 

 

 

Jednotlivá zastavení

Kliknutím na popis zastavení se zobrazí texty k tomuto zastavení

klinkutím na obrázek informačního panelu se zobrazí informační panel

 

 Zastavení č. 9 - Vodní mlýny

 

Zastavení č. 10 - ruiny Bodenmühle

 

Zastavení č. 11 - ruiny Weissmühle

 

Zastavení č. 12 - ruiny Sägemühle

 

Zastavení č. 13 - ruiny Krommelmühle

 

Zastavení č. 14 - ruiny Stahlmühle

 

Zastavení č. 15 - Květena v údolí Bezděkovského potoka